Występowanie
Ojczyzną złociszka jest południowo-wschodnia część Australii. Niemniej jednak jak najbardziej możemy uprawiać go w naszej szerokości geograficznej.
Wiekuistka w ojczyźnie jest byliną, jednak w naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest jako roślina jednoroczna.
Termin kwitnienia
Produkowana z rozsady zakwitnie pod koniec czerwca, wysiana wprost do gruntu około połowy lipca.
Jej niezwykle trwałe kwiaty zachowują pełnię walorów dekoracyjnych aż do października.
Kolor kwiatu
Maleńki koszyczek kwiatowy złociszka posiada żółty środek i silnie przylegające do niego białe płatki.
Zastosowanie
Wiekuistkę uprawiamy z reguły jako kwiaty do zasuszania. Należy odpowiednio dobrze wybrać moment zbioru. Nierozwinięte koszyczki nigdy nie otworzą się, pędy tuż pod nimi stają się wiotkie, a ścięte w pełnym rozkwicie mają tendencję do brunatnienia i osypywania się kwiatków rurkowatych. Dobrą cechą zasuszonych kwiatów jest możliwość ich barwienia co znacząco zwiększa zakres kolorystyczny w suchych kompozycjach.
W moich kompozycjach wiekuistka również znajduje szerokie zastosowanie. Szczególnie lubię wykorzystywać ją w kompozycjach pod kloszem. Wiekuistka po zasuszeniu jest dość krucha, a klosz chroni ją przed uszkodzeniami i pozwala cieszyć się jej pięknem przez długie lata. Nasza bohaterka stanowi doskonałe uzupełnienie złożonych kompozycji lub sama stanowi motyw przewodni, tak jak w kloszu, którego stała się inspiracją i który wziął od niej nazwę: